افتتاح کشتی گردشگری کاتاماران تاپ تورز ۱

:: کد خبر : 13425 :: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

افتتاح کشتی گردشگری کاتاماران تاپ تورز ۱ : با حضور معاون فناوری ریاست جمهوری و رئیس سازمان منطقه آزاد کیش، کشتی بزرگ گردشگری “کاتاماران تاپ تورز ۱” روز شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ افتتاح شد.

افتتاح کشتی گردشگری کاتاماران تاپ تورز 1

 کشتی مجهز و‌ پیشرفته “کاتاماران تاپ تورز ۱” به منظور بهبود توان گردشگری ناوگان جزیره کیش توسط گروه گردشگری تاپ‌تورز در محل بندرگاه جزیره کیش رونمایی و افتتاح شد.

این کشتی ایرانی بزرگ‌ترین و پیشرفته ترین شناور کشتی گردشگری از ناوگان دریایی گروه تاپ تورز است که به دست متخصصین ایرانی ساخته شده است.

در افتتاحیه این مراسم که معاون فناوری ریاست جمهوری دکتر سورنا ستاری، ریاست منطقه آزاد کیش دکتر مظفری و معاونانشان و نیز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند در پایان این مراسم لوحی به رسم یادبود و سپاس گروه گردشگری تاپ‌تورز توسط دکتر ستاری تقدیم ریاست محترم منطقه آزاد کیش شد.

در مراسم افتتاح کشتی گردشگری کاتاماران تاپ تورز ۱ مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه تقویت زیر ساخت های گردشگری به ویژه در حوزه گردشگری دریایی از برنامه های مدیریتی این منطقه آزاد کشور است گفت: ارتقای کیفیت خدمات گردشگری، تحقق اهداف مورد نظر در حوزه گردشگری، بهره برداری از ظرفیت های بی بدیل دریا و نعمت های خدادی در جزیره کیش نیازمند ابزارها و راهکار های مناسب است.

غلامحسین مظفری با تاکید بر ضرورت افزایش مشارکت و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه گردشگری، بهره برداری از کشتی مسافربری تاپ تورز را اقدامی مهم در تقویت گردشگری دریایی برشمرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این نشست با بیان اینکه توسعه امکانات مبتکرانه در حوزه گردشگری و دیگر بخش ها باید توسط بخش خصوصی انجام شود افزود: فناوری زمانی توسعه می یابد که بخش خصوصی به موضوعات ورود کند این پایه تفکر اقتصاد دانش بنیان است.

وی افزود: اینکه بخش خصوصی بر روی فناوری داخلی سرمایه گذاری می کند نشان می دهد این کار دولت نیست و باید بخش خصوصی در این حوزه ورود کند و هنر دولت سرمایه گذاری بر روی پارک های علمی و فناوری برای توسعه دانش و فناوری است تا بخش خصوصی از این دانش برای افزایش تولید داخلی استفاده کند.

در ادامه مراسم افتتاح کشتی گردشگری کاتاماران تاپ تورز ۱ توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و از سوی شرکت تاپ تورز به منظور تقدیر از حمایت ها و تعامل خوب مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در گسترش فعالیت های بخش خصوصی، لوح تقدیری به دکتر غلامحسین مظفری اهدا شد.

گفتنی است این شناور با بدنه آلومینیومی و ظرفیت ۲۲۰ نفر توسط مهندسان و متخصصان شرکت اروندان خرمشهر ساخته شده و در زمره بزرگترین و پیشرفته ترین کشتی های مسافربری کشور محسوب می شود.

شناور مسافربری کاتاماران تاپ تورز که دارای تاییدیه بین المللی است، علاوه بر حمل مسافر، می تواند تا ۸۰ تن بار و ۱۰ خودرو را جا به جا و از طریق دو ورودی، بارگیری و تخلیه کند.

این شناور به دلیل سازه دو تکه از نظر سرعت و قابلیت دریانوردی و مانور در شرایط جوی مختلف دارای ویژگی های خوبی است و می تواند درشرایط دریایی با موج های بلند ۴ متری با کمترین لرزش حرکت کند.

به گفته مدیر عامل شرکت کشتی سازی اروندان خرمشهر، این شناور قرار بود توسط شرکتهای خارجی ساخته و تحویل داده شود اما به دلیل بد قولی این شرکت ها کار ساخت آن از اسفند ماه سال ۹۶ به متخصصان شرکت اروندان سپرده شد و به همت متخصصان داخلی این شناور تکمیل و به آب اندازی شد.

شناور کاتاماران تاپ تورز بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است در مسیر جزایر کیش، هندورابی و چارک تردد کند.

 

منبع