اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش

:: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش

رقابت‌های جهانی رشته رزمی توآی (TO’AI 2019)

 

اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش

 

زمان: ۲۴ الی ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸

مکان: جزیره زیبای کیش ، مجموعه ورزشی المپیک کیش

 

اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش برگزار می شود و جزیره کیش ۲۴ الی ۲۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۸  میزبان رقابت‌های جهانی رشته رزمی توآی خواهد بود.

نشست خبری برانوش نیک بین رئیس فدراسیون جهانی توآ و مشاور وزیر ورزش و جوانان و حیدری سرپرست فدراسیون کونگ فو و قائم مقام فدراسیون جهانی توآی در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

نیک بین رئیس فدراسیون جهانی توآ با بیان اینکه بدنبال توسعه این رشته در جهان هستیم و قرار است ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه مسابقات جهانی توآی با اعلام آمادگی ۸۱ کشور در کیش برگزار شود‌، افزود: فدراسیون جهانی از سال ۹۵ رسماً آغاز به کار کرده و تاکنون نیز دو مرتبه مجمع آسیایی و دو رویداد آسیایی را برگزار کردیم و کشورهای آسیایی نیز استقبال خوبی از این رقابت‌ها داشتند. با توجه به استقبال کشورهای مختلف در سراسر جهان، اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش در فروردین ماه برگزار می‌شود. دومین مجمع فدراسیون جهانی در حاشیه این رقابت‌ها در جزیره کیش برگزار خواهد شد. نمایشگاهی نیز با همکاری میراث فرهنگی در حاشیه این مسابقات برگزار می‌شود و با همکاری وزارت خارجه سعی مان بر این است کشورهای حاضر مشارکت خوبی در این نمایشگاه داشته باشند.

وی افزود: تیم ملی ایران نیز در بخش آقایان و بانوان تمرینات خود را بخوبی برگزار کرده و آماده هستند با تمام قوا در رقابت‌های جهانی توآی حضور پیدا کنند.

در ادامه حیدری سرپرست فدراسیون کونگ فو و قائم مقام فدراسیون جهانی توآی نیز در صحبت‌های خود گفت: این رشته ریشه در اقوام ایرانی دارد. هیچ رشته‌ای به نام ایران در مجامع بین المللی ثبت نشده است. طی یکی دو سال اخیر سعی کردیم این رشته را به شورای المپیک آسیا معرفی کنیم تا به مرور شاهد مدال آوری ایران در این رشته نیز باشیم. باید فرهنگ خودمان را به جهان معرفی کنیم، هر چند کار بسیار سختی است اما با این هدف جلو می‌رویم.

وی افزود: ارتباط خوبی با کشورهای مختلف برقرار و سعی کردیم فرهنگ خودمان را به جهان معرفی کنیم. ما نیاز داشتیم که کمیته ملی المپیک کشورهای مختلف ما را بشناسند و موارد آموزشی را به کشورهای دیگر ارائه دادیم تا جایی‌که خیلی از کشورها خواستار جذب مربی از ایران شدند که کار بزرگی بود.

حیدری با بیان اینکه بدون حمایت کمیته المپیک و وزارت ورزش نمی‌توانیم کاری پیش ببریم گفت: خوشبختانه در برگزاری دو مجمع و دو رویداد آسیایی از افراد با جایگاه مهم در کشورهای مختلف دعوت کردیم. هدف ابتدایی ما حضور توآی در بازی‌های داخل سالن و سپس هدف بلند مدتمان حضور در بازی‌های آسیایی است. ما تعهد داشتیم که حتماً مسابقات جهانی را با حضور کشورهایی از حداقل ۳ قاره برگزار کنیم که بار سنگین مالی دارد و امیدوارم به بهترین شکل فروردین ماه به میزبانی کیش برگزار شود.

وی افزود: ما قصد داشتیم اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش را اسفند ماه برگزار کنیم اما حیدر فرمان از شورای المپیک آسیا به این دلیل که در این تاریخ نمی‌توانستند به ایران بیایند خواستار تعویق آن شدند که این موضوع برای ما ارزش زیادی داشت.

در ادامه سودی دبیر کل فدراسیون جهانی با بیان اینکه این مسابقات در ۴ سبک و در ۱۲ وزن برگزار می‌شود، گفت: این سبک‌ها ریشه در اقوام ایران دارد و ما سعی کردیم این سبک‌ها را بصورت رزم درآوریم. همچنین رقابت‌های بانوان نیز در ۴ وزن برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: قرار است ۶۲ کشور به صورت تیمی و هر تیم با ۱۶ نفر در اولین دوره مسابقات جهانی توآی در کیش شركت كنند.

 

 

منبع