اولین عمل اهدای عضو در کیش در سال ۹۸

:: کد خبر : 13963 :: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

اولین عمل اهدای عضو در کیش در سال ۹۸ : اعضای بدن مرد ۲۹ ساله مرگ مغزی در بیمارستان کیش به بیماران نیازمند اهدا شد.

اولین عمل اهدای عضو در کیش در سال 98

رئیس بیمارستان فوق تخصصی کیش گفت: اعضای بدن مرد ۲۹ ساله مرگ مغزی در کیش با رضایت خانواده اش برای اهدا به بیماران نیازمند اهدا شد.

دکتر نادعلی نژاد در اعلام خبر اولین عمل اهدای عضو در کیش در سال ۹۸ افزود: این فرد بر اثر تصادف با خودرو در جزیره کیش دچار ضایعه مغزی شد و پس از مراجعه به بیمارستان علیرغم تلاش پزشکان به دليل شدت ضايعه دچار مرگ مغزی شد.

وی گفت: با موافقت خانواده و بررسی کمیسیون پزشکی بیمارستان دو کلیه و کبد محمد يوسف نژاد برای اهدا به بیماران نیازمند جداسازی و به بیمارستان بوعلی شیراز منتقل شد.

این عمل اولین عمل اهدای عضو در بیمارستان کیش در سال ۹۸ است.

 

منبع

 

شایان ذکر است صدور کارت اهدای عضو در کیش در سال ۹۷ انجام شد و  از شهريور ۹۷ پايگاه پيوند اعضا در بيمارستان تخصصی و فوق تخصصی كيش فعال و در اولين اقدام اطلاع رسانی و ثبت نام از علاقمندان به دريافت كارت اهدای عضو صورت گرفت.

اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می‌دهد تا بافت‌ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می‌تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد. پیوندهای متداول عبارتند از: کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه. برخی از ارگان‌ها و بافت‌ها را می‌توان زمانی که شخص اهداکننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه‌ها یا بخشی از کبد، اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می‌گیرد که فرد اهداکننده دچار مرگ مغزی شده باشد.  کارت اهدای عضو یکی از بزرگترین نمادهای فرهنگی در زمینه ارتقای فرهنگ اهدای عضو می باشد.