بررسی دلایل بیماری آهوان کیش

:: کد خبر : 24394 :: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

بررسی دلایل بیماری آهوان کیش : جزیره زیبای کیش، اکنون پذیرای ۷۵۰ راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

 

بررسی دلایل بیماری آهوان کیش

جزیره کیش با طبیعت زیبا و سواحل مرجانی اش، زیستگاه حیوانات ارزشمندی چون آهو است. محبت ساکنان کیش به جاندارانی چون آهو، لاک پشت و پرندگان زیبایش، نمونه ای از رفتار دوستداران زمین و محیط زیست است. حالا اما خبر رسیده که کیشوندان با غذا رسانی ناآگاهانه به آهوان، موجب بیماری برخی از آنها شده اند.

آنگونه که مصطفی خانزادی معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش می گوید؛ محیط بانان اداره محیط زیست جزیره کیش در گشت های روزانه، تعدادی از آهوان با وضعیت جسمانی نامناسب و بیمار را در محیط های جنگلی مشاهده کردند. پس از زنده گیری و انجام معاینات ، دامپزشک علت بیماری آنها را خوردن بعضی ضایعات و پس مانده میوه و نان های خشک و کپک زده تشخیص داد.

وی گفت؛ پس از بررسی و بازدید از آبشخورها و زیستگاه آهوان کیش مشخص شد که برخی کیشوندان، از روی حس حیوان دوستی اقدام به جمع آوری ضایعات میوه و سبزیجات از میوه فروشی ها و نان های بیات و کپک زده از نانوایی ها کرده و برای تغذیه این موجودات بسیار ظریف و جذاب، به زیستگاه آنها منتقل می کنند. این کار نه تنها سبب بیماری تغذیه کنندگان مواد ناسالم می شود، بلکه خطر شیوع عوامل بیماری زا به جمعیت آهوان را در پی دارد و باید از این کار پرهیز شود.

این نکته هم بدیهی است که به دلیل تجزیه ناپذیر بودن سبدهای پلاستیکی و کیسه های نایلونی، آلودگی خاک و زیستگاه طبیعی این حیوانات نیز بوجود آمده است.

دوستی ما با حیات وحش نباید به گونه ای باشد که برای رفع گرسنگی احتمالی یک موجود، مواد غذایی بی کیفیت و خراب به آنها بدهیم. در سال‌های گذشته نیز، برخی روستاییان از روی ناآگاهی به گاو و گوسفندان خود نانهای کپک زده می دادند. این موضوع موجب بیماری گاوها و ناسالم بودن شیر آنها شده بود. اگر قایل به چنین مداخلاتی هستیم، بهتر است که برای آنها بهترین و تازه ترین مواد غذایی را برایشان تهیه کنیم. هر چند قابل یادآوری است که محیط بانان مهربان کیش، حواسشان به این ۷۵۰ جفت چشم مسحور کننده بوده و هست.

در جزیره کیش سه منطقه برای زیستگاه آهوان مشخص شده است و بر اساس آخرین سرشماری ها ۷۵۰ راس آهو در کیش زندگی می کنند.

منبع
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *