برنامه آموزشی زنده در کیش با موضوع جایگاه و خواسته های دختران در خانواده

:: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

برنامه آموزشی زنده در کیش با موضوع جایگاه و خواسته های دختران در خانواده

موضوع گفت و گو: جایگاه و خواسته های دختران در خانواده

کارشناس: خانم دکتر سیما فردوسی (روانشناس و استاد دانشگاه)

برگزارکننده: اداره امور زنان کیش

 

برنامه آموزشی زنده در کیش با موضوع جایگاه و خواسته های دختران در خانواده

 

 

زمان : سه شنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸

برنامه لایو (زنده) در اینستاگرام سازمان منطقه آزاد کیش

 

 

در عصر کنونی که جامعه غربی در اوج بهره‌کشی از زنان و دختران تلاش می‌کند با قانونمند کردن ضد ارزش‌های خود برای دیگر جوامع و فرهنگ‌ها، فشارهای فراوانی را خصوصاَ بر مسلمانان وارد کند، توجه به جایگاه دختران در سخن و سیره معصومان بسیار با اهمیت است؛ دینی که بر خلاف تبلیغاتی که علیه آن می‌شود بیشترین تکریم را نسبت به جایگاه دختران و زنان دارد.

لذا یکی از مهم‌ترین آموزه‌های اجتماعی دین مبین اسلام توجه به جایگاه و شأن فرزندان به خصوص دختران است تا جایی که پیامبر گرامی اسلام(ص) در یک روایت درباره ارزش دختر فرمودند: بهترین فرزندان شما دختران هستند؛ خَیْرُ اَوْلادِکُمْ اَلْبَناتُ.

با اندک مطالعه تاریخ اسلامی، جایگاه والای حضرت معصومه (س) برای همگان روشن می شود. بانویی که مقبره اش در شهر قم، نعمتی برای کل ایران و منشأ خیر و برکت برای مسلمانان است. حضرت معصومه (س) زیباترین جایگاه دختری را برای امام کاظم (ع) داشتند.

هر دختری باید در چهار جایگاه نقش‌آفرینی کند. جالب این است که دختر در هر یک از این جایگاه‌ها که قرار می‌گیرد، جایگاه طرف مقابلش هم یک روزی نصیبش می‌شود. اگر می‌گوییم جایگاه نخست دختر، فرزندی نسبت به پدر و مادر است، جایگاه مادری هم نصیبش می‌شود، اگر می‌گوییم جایگاه دوم دختر، خواهری نسبت به خواهر و برادرش است، به او نیز در مقابل خواهری هم نصیبش می‌شود. در جایگاه سوم نیز اگر می‌گوییم همسری برای شوهرش است، در مقابل نیز همان توقعات را هم از همسرش دارد و جایگاه چهارم که اگر می‌گوییم برای فرزندانش مادر می‌شود، یک روزی فرزند پدر و مادرش بوده است. 

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *