خوانش کتاب درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات در کیش

:: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

خوانش کتاب درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات در کیش

بیستمین جلسه کتابخوانی سرای کتاب بوطیقا کیش

بررسی و خوانش کتاب «درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات» اثر آدرنو, باختین, برشت و …

گفتگوی تصویری با خانم دکتر روژان مظفری پیرامون جامعه شناسی ادبیات

 

خوانش کتاب درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات در کیش

 

 

زمان: جمعه ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۵

مکان: جزیره زیبای کیش، از طریق ویدئوکنفرانس در محیط اسکایپ

 

 

قابل ذکر است با شیوع ویروس کرونا در جزیره کیش و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، جلسات کتابخوانی سرای کتاب بوطیقا کیش تا اطلاع ثانوی به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور اعضای گروه برگزار می شود.

 

کتاب درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات به نویسندگی آدرنو, باختین, برشت و جمعی از نویسندگان و ترجمه محمدجعفر پوینده، ۳۱ مقاله از ۲۰ اندیشه گر بزرگ و نامدار جهان را در برمی گیرد و گزیده ای است از مهم ترین مطالبی که تاکنون درباره جنبه های مختلف جامعه شناسی ادبیات نوشته شده است.

هدف اصلی این کتاب آن است که امکان آشنایی اولیه خوانندگان علاقه مند را با تاریخچه، سیر تکامل، روشها، نظریه ها و مقوله های گوناگون رشته جامعه شناسی ادبیات فراهم آورد، رشته ای که از پیچیده ترین، جدیدترین، میان رشته ای ترین – و چه بسا گیراترین – شاخه های فرهنگ و علوم انسانی است. جامعه شناسی ادبیات در واقع از سویی با فلسفه، زیبایی شناسی، تاریخ و جامعه شناسی پیوند دارد و از سوی دیگر با علوم ادبیات و زبان شناسی. خود این رشته نیز به شاخه های گوناگونی تقسیم می شود و از جامعه شناسی آفرینش ادبی، جامعه شناسی محتوا، اجتماعیات در ادبیات، جامعه شناسی شعر، رمان و نمایش تا جامعه شناسی کتاب، خواندن، نشرو نقد اجتماعی را شامل میشود.

در این کتاب علاوه بر مهم ترین مطالب نظری و روش شناختی بزرگانی مانند الوکاچ، گلدمن، باختین، کوهلر، آدورنو و زیما، نمونه های برجسته ای از تحلیل های جامعه شناسی آثار ادبی نیز آمده است. این دریچه کوچک به روی دنیای پهناور جامعه شناسی ادبیات پیش کشی است به تمام اهل نظر و ادب، دانشجویان و همه ی خوانندگانی که به گسترش مبحث مربوط به جامعه شناسی فرهنگ و ادبیات و به بررسی جامعه شناختی ادبیات کهنسال و پربار دیار ما علاقه مندند.

 
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *