مراقبت از پاکبانان جزیره کیش در برابر کرونا

:: کد خبر : 24281 :: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

مراقبت از پاکبانان جزیره کیش در برابر کرونا : با درگذشت یکی از پاکبانان جزیره کیش بر اثر ابتلا به کرونا،‌ توجه به سلامت این قشر زحمتکش در این روزهای شیوع دوباره کرونا اهمیتی دوچندان پیدا کرده است.

 

مراقبت از پاکبانان جزیره کیش در برابر کرونا

با شیوع ویروس کرونا، پاکبانان، یکی از گروه‌های در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. قشر زحمتکشی که همواره با تلاش و کوشش خود نقش مهمی در زیباسازی و نظافت فضای شهری ایفا می‌کنند. با این حال پس از شیوع ویروس کرونا، فضای شهری با مشکلات جدیدی مواجه شده است. استفاده از دستکش و ماسک افزایشی چندبرابری پیدا کرده و متاسفانه بسیاری از مردم بدون توجه به نکات بهداشتی،‌ آنها را پس از مصرف در سطح شهر و خیابان رها می‌کنند. جمع‌آوری این اقلام و پسماندهای خطرناک، سختی و خطر کار پاکبانان را افزایش می‌دهد. به همین دلیل باید از آنان به جهادگران عرصه سلامت شهر یاد کرد.

از همین‌رو در این شرایط باید تمهیدات ویژه‌ای برای حفظ سلامت آنها در نظرگرفته شود و مسائلی مانند آموزش و بسته‌های بهداشتی برای آنان در نظر گرفته شود. احمد یکی از پاکبانان شرکت عمران،‌ آب و خدمات به ایرنا می‌گوید: آموزش خاصی در این رابطه به ما ارائه نشده و توزیع ماسک و دستکش هم به صورت هفتگی است. مثلا یک ماسک برای یک هفته. او همچنین از شرایط سخت مالی خود و همکارانش به عنوان یکی دیگر از مشکلات موجود در رابطه با کرونا یاد کرد و ادامه داد: اگر هر کدام از ما دارای علائم مشکوک باشیم باید خودمان هزینه تست کرونا را بدهیم که با توجه به هزینه بالای این تست،‌ عملا برای ما مقدور نیست.

با این حال،‌ آقازاده معاون امور شهری و محیط زیست شرکت عمران، آب و خدمات در خصوص موضوع آموزش‌های مرتبط با کرونا به پاکبانان گفت: آموزش‌ها به این شکل نبوده که افراد را جمع کنیم و کلاس بگذاریم. این کار خودش خلاف پروتکل‌های بهداشتی است. بلکه بیشتر سعی شد از طریق ناظران و پیمانکاری که کار ضدعفونی را بر عهده دارد،‌ نکات و توصیه‌های لازم به آنها منتقل شود.

او همچنین اضافه کرد: توزیع بسته‌های بهداشتی به صورت هفتگی انجام می‌شود اما تعداد آنها به نحوی است که می‌تواند نیاز آنها در طول هفته پوشش دهد. آقازاده در ادامه با اشاره به ضدعفونی کمپ‌های اسکان پاکبانان گفت: از همان ابتدای اسفند با توجه به تعداد بالای ۱۰۰ نفر کارگران خدمات شهری،‌ حفظ سلامت آنها در دستور کار ما قرار داشت. چون هم به صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند و هم نوع خدمتی که آنها انجام می‌دهند،‌ تاثیر ملموسی در بهداشت و زیبایی جامعه دارد. به همین دلیل هر ۴ کمپ محل استقرار پاکبانان به صورت روزانه ضدعفونی می‌شود.

معاون امور شهری و محیط زیست شرکت عمران، آب و خدمات کیش در ادامه به قرنطینه کارگرانی که از مرخصی بر می‌گردند اشاره کرد و افزود: در طی این مدت سعی بر این بود که کارگران کمتر مرخصی بروند اما حدود ۲۰۰ نفری که به مرخصی رفته بودند به صورت تدریجی بازگشتند و بعد از ورود به جزیره در جایی غیر از کمپ‌ها استقرار پیدا کردند تا پس از گذراندن ۵-۶ روز و در صورت نداشتن علائم به کمپ‌ها منقل می‌شوند. او در خصوص تعداد مبتلایان در بدنه پاکبانان جزیره کیش گفت: یک نفر از کارگان فضای سبز که دارای بیماری زمینه‌ای بود و دو نفر از کارگران ماشین‌های پرس زباله که در خارج از جزیره مبتلا شده بودند،‌ که بلافاصله هم از سایرین جدا شدند و در قرنطینه قرار گرفتند وی در خصوص پرداخت هزینه‌های پزشکی و یا تست کرونای کارگران گفت: هزینه ها بر عهده خود کارگران است؛ البته کسانی که دوره قرنطینه را بگذرانند و علائمی هم نداشته باشند نیازی به انجام تست کرونا ندارند.

آقازاده همچنین در خصوص پاکبانی که هفته گدشته در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد گفت: از طریق پیگیری‌هایی که کردیم در تلاش برای برقرای مستمری بیمه تامین اجتماعی هستیم تا خانواده وی با مشکل مواجه نشوند.

مرحوم زارعی که حدودا ۲۶ سال سن داشت،‌ دارای سه فرزند بود و خانواده وی در اطراف میناب زندگی می‌کنند.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *