تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی

:: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی

 

تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی

 

در روزهای اخیر اجرای رمز پویا، تغییرات قیمت ارز، نزدیک شدن به شب عید و همچنین شیوع ویرویس کرونا باعث شده است که فروش کسب و کارهای اینترنتی با فراز و نشیب هایی زیادی مواجه شود.

حتی بزرگترین فروشگاه های اینترنتی هم از این اتفاقات عجیب و غریب در امان نبوده اند، پس اگر کسب و کار شما هم دچار تغییراتی شده است خیلی تعجب نکنید و بدانید که همه در این وضعیت هستند.

در این مطلب درباره تاثیر کرونا روی کسب‌وکارهای اینترنتی مختلف بحث شده و در آخر توصیه‌هایی هم برای کسب و کارهای سنتی ارائه شده که این روزها خیلی مظلوم هستند.

وقتی اینترنت برای مدت ۱۰ روز قطع شد، خیلی ها نگران آینده کسب و کارهای اینترنتی شدند و چه بسا افرادی که قید این مدل کسب و کار را زدند، حالا بعد از گذشت ۳ ماه خیلی از افراد آرزوی داشتن یک کسب و کار اینترنتی را دارند، کسب و کاری که فروش آن به خاطر ترس مردم از حضور در اجتماع نه تنها کاهش پیدا نمی کند بلکه ماندن مردم در خانه این کسب و کارها را به تنها گزینه هایشان تبدیل کرده است.

اما در میان همه کسب و کارهای اینترنتی وضعیت خوبی ندارند و برخی از آنها دچار افزایش فروش و برخی دچار کاهش فروش شده اند.

 

 

کرونا و سوپرمارکت های اینترنتی

این روزها فروش سوپرمارکت های اینترنتی به شدت افزایش داشته است. سوپرمارکت های اینترنتی نمونه بارز کسب و کارهایی هستند که نه تنها کاهش فروش نداشته اند بلکه شاهد افزایش فروش چشم گیر هم شده اند. مسلما این افزایش ناگهانی فروش موقتی است و احتمالا بعد از رد شدن بحران کرونا فروش آنها به حالت عادی برمی گردد.

اما به این فکر کنید که همین بحران موجب به دست آوردن چه تعداد مشتری جدید شده است که قطعا بخشی از آنها با این سوپرمارکت های اینترنتی ادامه خواهند داد.

به این فکر کنید که چه تعداد به دلیل شیوع این ویروس و خارج نشدن از خانه با سوپرمارکت های اینترنتی و اهمیت آنها بخصوص در شهرهای بزرگ آشنا شده اند؟

اینکه گفته می شود در دل هر بحرانی فرصتی است، بی دلیل نیست.

 

 

Online-food-ordering

کرونا و سامانه های سفارش آنلاین غذا

این روزها در کنار سوپرمارکت‌های اینترنتی احتما تا حدی فروش اینترنتی غذا هم رونق پیدا کرده است. البته ناگفته نماند که رشد فروش آنها قطعا با سوپرمارکت های اینترنتی قابل مقایسه نیست.

چرا که به دلیل مسائل بهداشتی خرید مردم از رستوران ها و فست فودها کاهش پیدا کرده است و فرقی نمیکند که این غذا به صورت حضوری تهیه می شود یا غیر حضوری، مردم نگران خود غذا هستند.

اما از طرفی آنهایی که مشکلی با تهیه غذا از رستوران ندارند یا رستوران های مشخصی را خیلی قبول دارند، برای اینکه به صورت حضوری غذا را تهیه نکنند از این سامانه ها استفاده می کنند.

در واقع از طرفی دچار کاهش سفارش و از طرفی افزایش سفارش می شوند و البته دقیقا مشخص نیست که در مجموع سفارشات کاهش پیدا می کند یا خیر.

 

 

Internet taxis

کرونا و تاکسی های اینترنتی

آماری را به صورت رسمی درباره کاهش یا افزایش درخواست تاکسی اینترنتی مشاهده نشده، اما قاعدتا به دلیل کاهش شدید استفاده از سرویس های حمل و نقل عمومی، میل مردم به استفاده از ماشین های شخصی و صد البته تاکسی های اینترنتی باید افزایش پیدا کرده باشد.

اما از طرف دیگر به دلیل اینکه مردم کمتر به دنبال رفت آمد هستند و از سفرهای غیر ضروری خودداری می کنند، قطعا از میزان درخواست آنها برای تاکسی هم کاهش پیدا کرده است.

پس درباره تاکسی های اینترنتی هم به طور دقیق نمی توان گفت که درخواست ها تا چه حد تغییرات داشته است، اما به احتمال زیاد به دلیل کاهش سفرها از سمت مردم، میزان درخواست ها هم تا حدی کاهش پیدا کرده است.

 

 

Online Stores

کرونا و فروشگاه های اینترنتی

فروشگاه های اینترنتی به طور کلی اگر دچار افزایش فروش نشده باشند قطعا دچار کاهش فروش هم نمی‌شوند. به هرحال این روزها مردم بیشتر در خانه می مانند و اگر بتوانند چیزی را در اینترنت پیدا کنند و مورد پسندشان باشد قطعا آن را تهیه می کنند.

فروشندگان حضوری اگر در کنار فروش سنتی از طریق اینستاگرام یا سایت فروش اینترنتی را هم فعال می کردند در حال حاضر آسیب خیلی کمتری می دیدند.

 

Online movie sites

کرونا و سرویس‌های استریم ویدیویی

در این روزها که مردم بیشتر در خانه می مانند کسب و کارهایی که در زمینه پخش آنلاین فیلم فعالیت می‌کنند بیش از پیش مطرح می‌شوند.

اینکه تا چه حد افزایش فروش داشته اند یا خیر مشخص نیست، اما چیزی که مشخص است همگی برای مدت ۱ هفته تا ۱۰ روز بخش هایی از سرویس های خود را رایگان کرده تا افرادی که در منزل هستند را سرگرم کنند.

حتی اگر به صورت ریالی افزایش فروش را تجربه نکنند، از نظر تبلیغات و برندینگ فرصت بسیار خوبی را در اختیار دارند تا افراد بیشتری را با سرویس ها و خدمات خود آشنا کنند.

 

Internet providers

کرونا و ارایه دهندگان اینترنت

مسلما با ماند افراد در خانه یکی از راه های سرگرم شدن استفاده بیشتر از اینترنت است. احتمالا استفاده از اینستاگرام در ایران افزایش محسوسی داشته باشد و در نهایت استفاده بیشتر اینترنت یعنی درآمد بیشتر ارائه دهندگان اینترنت.

 

tourism websites

کرونا و وبسایت‌های خرید بلیت و خدمات گردشگری

در میان کسب و کارهای اینترنتی قطعا آسیب مربوط به کسب و کارهای گردشگری خیلی بالا بوده است. با توجه به کاهش شدید سفرها از سوی مردم قطعا خرید بلیت و تورهای گردشری کاهش محسوسی داشته است و همین امر موجب کاهش درآمد آنها خواهد شد.

اگر تا پیش از تابستان عمده خطرات کرونا دفع شود، این کسب و کارها در سفرهای تابستانی می توانند تا حدی ضررهای خود را جبران کنند.

 

 movie tickets

کرونا و وبسایت‌های خرید بلیت سینما و مراکز تفریحی

وبسایت هایی که بلیت مراکز تفریحی و سرگرمی را اختیار مردم قرار می دادند هم دچار کاهش فروش شدند. البته وبسایت های فروش بلیت سینما، کنسرت و … به دلیل بسته شدن سینماها و کنسرتها هیچ فروشی در این ایام نخواهند داشت و کسب و کارهایی که تنها بلیت خدمات غیر حضوری یا کدهای تخفیف را می توانند عرضه کنند، نیز قطعا دچار کاهش فروش شده اند.

 

 

Employment

کرونا و کسب‌وکارهای حوزه کاریابی

در این شرایط خیلی از شرکت‌ها به صورت دورکاری فعالیت می کنند و کمتر شرکتی در این شرایط به دنبال جذب نیرو است. لذا احتمال اینکه شرکت ها در این شرایط که نمی توانند پذیرای افراد جدید در شرکت باشند آگهی استخدام ثبت کنند پایین‌تر از حالت عادی است.

لذا احتمالا کسب و کارهای کاریابی آنلاین دچار کاهش ثبت آگهی شده اند که به معنی کاهش موقتی درآمد می باشد.

 

 

Event Management

کرونا و کسب و کارهای ثبت رویدادها

از کسب و کارهایی که امکان ثبت و مدیریت رویدادها را فراهم می کنند غافل شده بودیم. از آنجایی که در این روزها هیچکس رویدادی را برگزار نمی کند و خیلی ها رویدادهای فعلی را هم کنسل می کنند، قطعا چنین وبسایت هایی دچار کاهش ثبت رویداد می شوند.

 

 

Webinar platforms

کرونا و پلتفرم های برگزاری وبینار

در این روزها که امکان شرکت کردن افراد در دوره های حضوری وجود ندارد احتمال شرکت آنها در وبینارها وجود دارد. البته نمی توان گفت که کسب و کارهای مانند ایسمینار که به برگزاری وبینار مشغول هستند تا چه دچکار تغییرات در فروش می شوند اما به طور حتم این یک فرصت خوب تبلیغاتی برای این کسب و کارها خواهد بود که یک بار دیگر ارزش های رویدادهای غیر حضوری را مطرح کنند.

 

 

solution

کسب و کارهای سنتی چه کنند؟

امید بسیاری از کسب و کارهای سنتی به اسفند ماه بود که متاسفانه کرونا این فرصت درآمدزایی را از آنها گرفت.

امیدواریم این کسب و کارها بعد از بحران کرونا همچنان سرپا باشند و اینبار به فکر استفاده از فرصت اینترنت برای فروش یا ارایه خدمات هم باشند.

در حال حاضر بهترین کار این است که اولا روی مشتریان فعلی تمرکز کنند و از طریق پیامک و . . . با مشتریان خود در ارتباط باشند.

اگر برایشان مقدور است امکان ارسال کالا را برای مشتریان فراهم کنند.

خیلی سریع یک پیج اینستاگرام ایجاد کنند و عکس محصولات را در آن قرار دهند و از طریق پیامک آدرس پیج را برای مشتریان فعلی ارسال کنند.

برای خرید غیر حضوری مزایایی را در نظر بگیرند.

اگر کارشان به بهداشت مربوط است، تمهیداتی را برای رعایت بهداشت لحاظ کنند و آنها به مشتریان خود نمایش دهند.

در نهایت اگر این کارها تاثیر کمی روی فروش داشته باشند قطعا در ماندگار شدند نام شما در ذهن مشتریان تاثیر بسیاری خواهد داشت.

مردم یادشان می ماند که در این شرایط کدام کسب و کارها همچنان با آنها ادامه می دادند.

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.