تجارت در کیش

:: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

تجارت در کیش در طول دوره های مختلف، نقش حیاتی در رونق اقتصادی این جزیره ایفا کرده است به طوری که بسیاری از کسب و کارها و مشاغل کیش بر پایه داد و ستد انواع کالا با سایر کشورها بنا نهاده شدند. فعالیت مرکز تجارت و اقتصادی جزیره کیش به دوران حکومت سلجوقیان باز می گردد. در آن زمان، خلیج فارس از اهمیت تجاری فوق العاده ای در منطقه برخوردار بود.

 

تجارت در کیش

 

در جزیره کیش بازارها و مراکز خرید، فروشگاه ها، مغازه و بسیاری نواحی دیگر وجود دارند که همه در بخش تجارت در کیش فعالیت می کنند. با یک مقایسه اجمالی میان وضعیت کسب و کار در گذشته و حال به راحتی می توان دریافت که جزیره کیش هم اکنون یکی از بزرگ ترین بندرهای اقتصادی کشور را در اختیار دارد و روز به روز نیز در حال توسعه و گسترش است.

یکی از عواملی که زمینه را برای رشد اقتصادی و توسعه تجارت در کیش فراهم ساخته است، ورود تعداد زیادی مسافرو گردشگر در ایام مختلف سال به این جزیره می باشد. گردشگری، تنها یک بخش مؤثر در رونق کسب و کارها در کیش است؛ بخش دیگر آن به ساخت و ساز انواع ساختمان ها و مراکز مختلف اختصاص دارد.

 

پروژه های ساختمانی، عامل توسعه تجارت در کیش

یکی از بهترین روش هایی که مهندسان و سرمایه گذاران می توانند در سایه آن، تجارت در کیش را گسترش دهند، اجرای انواع پروژه های ساختمانی است. باید توجه داشت که طراحی و برنامه ریزی برای ساخت انواع هتل ها، مراکز تجاری و خرید، مجموعه های تفریحی، توسعه بندر و اسکله ها، ایجاد فضای سبز و …، همه می توانند جزو برنامه های مدیریتی برای گسترش تجارت در کیش به شمار روند.

 

تجارت در کیش

 

علاوه بر ساخت و ساز، تسهیل مراحل خرید و فروش کالاف صادرات و واردات انواع کالا، اختصاص بودجه مناسب برای مبادله کالا و خدمات میان کشورهای مختلف و … نیز در تجارت در کیش نقش مهمی دارند. راه اندازی منطقه آزاد کیش، بر همین پایه استوار بوده است و هم اکنون به عنوان یک منطقه پویا در حال فعالیت است و زمینه را برای شکوفایی هر چه بیشتر مشاغل جزیره فراهم می کند.

 

الزامات مورد نیاز برای آغاز تجارت در کیش

همانند سایر مشاغل، تجارت در کیش نیز به یک سری ملزومات و مدارک نیاز دارد. هر فرد که قصد داشته باشد در کیش، فعالیت تجاری خود را آغاز کند باید مجوزهای لازم را از مراجعه قانونی دریافت نماید. این مجوزها معمولاً یکساله صادر می شوند و در صورت لزوم می توان آن را تمدید کرد.

 

تجارت در کیش

 

تجارت در کیش مزیت های زیادی دارد؛ اگر بتوانید با برخی شرایط زندگی و کار در جزیره هماهنگ شوید، آغاز یک فعالیت تجاری در این منطقه، سود مناسبی را عاید شما خواهد کرد. افرادی که در کیش به تجارت و کار مشغول می شوند از پرداخت مالیات به مدت ۲۰ سال معاف هستند.

برای تجارت در کیش، امکان ثبت شرکت و جذب سرمایه گذار خارجی به راحتی وجود دارد. در این جزیره فرصت های تجارت برای انواع کالاها نظیر نفت و مشتقات آن، بورس، مواد اولیه و ماشین آلات فراهم می باشد و مزیت هایی نظیر سهولت در صادرات و حمل و نقل کالا، امکان صادر کردن محصولات مختلف به سایر کشورهای آسیایی بدون عوارض گمرکی و فعالیت آزاد در بندرها و … را در پی دارد.

 

انواع کالاهای قابل تجارت در کیش

رشد و توسعه اقتصادی منطقه آزاد کیش موجب شده است هر ساله چند صد هزار تن کالا در بندرهای این جزیره مبادله شود. کالای متنوعی از قبیل مصالح ساختمانی، انواع مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی، سوخت و مواد نفتی،ماشین آلات صنعتی و سنگین، خودرو و … در بندرهای جزیره کیش مبادله می شوند.

 

تجارت در کیش

 

علاوه بر صادرات و واردات کالا، ورود و خروج مسافران به جزیره نیز موجب توسعه تجارت در کیش شده است. آمار قابل توجهی از سفر گردشگران به کیش را سفرهای دریایی به خود اختصاص داده است. توسعه زیرساخت های بندرهای جزیره کیش، عامل دیگری است که موجب شده کشتی های باری بتوانند به راحتی در بندرها پهلو گرفته و بارهای خود را تخلیه کنند.

 

مدارک مورد نیاز برای آغاز تجارت در کیش

جزیره کیش، بزرگ ترین بازار را برای بازرگانی در جنوب کشور در اختیار فعالان اقتصادی قرار می دهد. این جزیره به عنوان یک دروازه آزاد برای مبادله کالا به شمار می رود و بدیهی است فعالیت در بخش های مختلف آن نیاز به مدارک و مجوزهای لازم دارد. البته فراموش نشود که برگزاری تورهای گردشگری یا نمایشگاه های بین المللی در جزیره کیش، یکی از مهم ترین عوامل توسعه تجارت در کیش محسوب می شوند.

 

تجارت در کیش

 

برای تجارت در کیش باید مجوز فعالیت اقتصادی و کارت بازرگانی در اختیار داشته باشید. هر فعالیت اقتصادی که تصمیم دارید در جزیره آغاز کنید باید به تأیید بخش بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش برسد. مرحله بعدی دریافت مجوز، ارسال نامه برای مدیریت و درخواست فعالیت است. مدرکی مبتنی بر ارائه سند ملکی (اجاره یا مالک) را باید به این اداره ارائه دهید.

اگر به صورت ثبت شرکت قصد دارید تجارت در کیش را آغاز کنید، یکی از مدارک مورد نیاز شما رضایت نامه شرکا و سهامداران شرکت است. مجوز صدور فعالیت شرکت را نیز باید همراه داشته باشید. سایر مدارک نظیر کپی مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه برای تمام اعضا لازم است. در این مراحل باید مبالغی را به عنوان عوارض اقتصادی و … پرداخت کنید و رسید آن را به مراجع ذیربط ارائه دهید.

اگر در صنف خاصی برای تجارت در کیش متقاضی هستید، به طور مثال، گردشگری، هتل، حمل و نقل و…، باید مجوز لازم از صنف خود را نیز به همراه داشته باشید. توصیه می کنیم مدارک را به طور کامل تهیه کنید تا مراحل صدور مجوزها سریع تر پیش رود.

 

انواع مجوز برای تجارت در کیش

مجوزهای تجارت در کیش در بخش های خدماتی، صنعتی، تجارت کالا، گردشگری، ساخت و ساز، هتلداری و … صادر می شوند. داشتن کارت بازرگانی برای تمام موارد فوق، لازم و ضروری است. کارت بازرگانی نیز به صورت یکساله صادر می شود و برای هر یک از موارد فوق، اختصاصی می باشد. برای دریافت این کارت نیز به مدارک هویتی، مجوزهای صنفی، عکس و … نیاز دارید.

شایان ذکر است در راستای اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی و به منظور تسهیل و فعال تر شدن امور بازرگانی و تجارت در كیش ، مدیریت بازرگانی با قرار گرفتن در چارت سازمانی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد كیش جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. به همین منظور تمامی مراحل تشکیل پرونده فعالیتهای اقتصادی در کیش در درگاه خدمات الکترونیک صدور مجوز اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش انجام می شود. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *