رعایت سختگیرانه ضوابط بهداشتی در کیش

:: کد خبر : 26332 :: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

رعایت سختگیرانه ضوابط بهداشتی در کیش : دبیر شورای سلامت کیش بر لزوم توجه جدی گردشگران و ساکنان به رعایت قوانین بهداشتی در موج جدید کرونا تاکید کرد.

 

رعایت سختگیرانه ضوابط بهداشتی در کیش

سعید پور علی دبیر شورای سلامت کیش با بیان اینکه پیک پیش رو با سرعت زیادی در کشور آغاز شده گفت: ما باید با افزایش انسجام عملکردی در دستگاه های شورای سلامت این پیک را مدیریت کنیم چراکه سرعت سرایت افزایش و سنین ابتلا به کرونا کاهش پیدا کرده و میزان مرگ و میر بیش از پیش است و ما برای تبدیل به منطقه قرمز بسیار فاصله اندکی داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه نقاط حساسی در جزیره کیش وجود دارد که به دلیل ازدیاد حضور مردم و مسافران باید با دقت بیشتری بررسی و نظارت شوند تاکید کرد: با یادآوری قوانین و مقررات به صورت مرتب و افزایش نظارت ها در شرایط پیک چهارم به پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کمک کنیم.

دبیر شورای سلامت کیش با اشاره به ضرورت نظارت های سازمانی، صنفی، مردمی و رسانه ای اظهار داشت: باید با رعایت تمامی ضوابط اعلامی ستاد ملی کرونا برای حفظ استمرار فعالیت ها و رونق کسب و کارها به گونه ای عمل کنیم که شاهد اعمال محدودیت های بیشتری برای جزیره نباشیم.

وی عنوان کرد: به دلیل گردشگر پذیر بودن کیش، این جزیره سخت تحت تاثیر وضعیت استان ها و شهرهایی است که بیشترین میزان مسافر از آنها به این جزیره سفر می کنند به همین دلیل وضعیت استان ها و مراکز آنها از جمله تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد برای ما بسیار متغیر و تاثیر گذار است و باید به جد رصد شوند.

سعید پورعلی بیان داشت: در بحث رویدادهای ورزشی و فرهنگی هنری نیز ضوابط و مقررات باید به شدت رعایت شود و قوانین حداکثری اعمال کنیم؛هتل ها، رستورن ها، مراکز پذیرایی و تفریحی نیز تذکرات لازم را دریافت کنند و نسبت به رعایت مقررات اهتمام بورزند.

دبیر شورای سلامت و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در پایان از ساکنان و گردشگران خواست تا با تمام توان و دقت در رعایت قوانین اعمال شده تلاش کنند این موج را پشت سر بگذارند.

محمدرضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت کیش نیز در تشریح وضعیت جزیره در شرایط شیوع کرونا گفت: از ابتدای اپیدمی تا به امروز تعداد ۱۴ هزار و ۲۳۰ تست برای تشخیص بیماری کرونا در کیش انجام شده یعنی به ازائ هر سه و یک دهم نفر جمعیت ساکن جزیره یک تست انجام شده و از این مجموع طی یک سال گذشته ۳هزار و ۳۲۹ بیمار مثبت شناسایی شده اند.

وی افزود: متاسفانه در این بازه زمانی بر اثر ابتلا به کرونا در کیش ۲۲ نفر بیمار فوت شده داشتیم ودر طی ۲ هفته گذشته نیز در مجموع ۱۱ نفر در بیمارستان کیش بستری شدند؛ در حال حاضر هم ۵ بیمار در بیمارستان کیش بستری هستند که حال عمومی آنها خوب است و تحت درمان هستند.

رضا نیا همچنین تعداد بیماران کرونا مثبت فعالی که در قرنطینه خانگی به سر می برند را ۳۶ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۳نفر در نقاهتگاه مستقرند که مراقبت های دوران نقاهت را می گذرانند.

وی در ادامه عنوان کرد: بیماری از نظر شاخص بندی ستادملی کرونا در کیش با اعلام رسمی زرد است اما شاخصی که برای سطح رنگ بندی در نظر گرفته شده یعنی ۲ بیمار مثبت بستری در ۱۰۰ هزار نفر در روز معادل شاخص آبی می باشد اما نکته قابل توجه اینکه بیماری با سرعت و قدرت در سطح کشور وارد موج چهارم شده و در اکثر شهر های کشور افزایش موارد بستری و موارد کشف شده مثبت را داشتیم.

محمدرضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت کیش تصریح کرد: در بسیاری از استان ها در فواصل زمانی کوتاهی یکباره بیماری به صورت انفجاری بروز پیدا کرده و این احتمال و جود دارد که در تمام نقاط کشور از جمله کیش این اتفاق رخ دهد.

وی از توصیه های جدید ستاد ملی کرونا برای پیشگیری از شیوع ویروس جهش یافته کرونا خبر داد و گفت: زدن دو ماسک برای پیشگیری ۹۶ درصدی از انتقال،رعایت فاصله اجتماعی به بیش از دو متر، شستشو و ضدعفونی مرتب دست ها، عدم حضور در اماکن غیر ضروری و پرهیز از تجمعات و اجتماعات از جمله موارد اعلام شده در این خصوص است.

رضانیا با اشاره به اینکه در یک سال اخیر کیش نشان داده الگوی موفقی در کنترل و پیشگیری از شیوع این ویروس منحوس در کشور بوده است اظهار داشت: این تنها ادعای ما به عنوان متولیان سلامت جزیره کیش نیست بلکه متولیان سلامت کشور نیز در بازرسی های خود به این نکته اشاره کردند.

وی با اشاره به اینکه در این مدت در کنار مراقبت از سلامت در برابر کرونا روال اقتصادی جزیره کیش طی شد و استمرار فعالیت های جزیره در گرو همدلی همه ما بوده تاکید کرد: اگر طبق روال یک سال گذشته همه دست به دست هم دهیم و پابه پای یکدیگردر جهت کنترل این بیماری قدم برداریم قطع به یقین می توانیم به شکل صحیح و با کمترین آسیب این موضوع را مدیریت کنیم و جزیره را پاک و امن نگه داریم.

دکتر محمدرضا رضانیا در بخش پایانی سخنان خود از ساکنان، مسافران و گردشگران خواست تا با توجه ویژه به موارد مطرح شده و همکاری در استفاده از ماسک و حفظ فاصله های فیزیکی در نقاط مختلف جزیره به رونق این جزیره که سلامت و اقتصاد را در کنار هم پیش برده کمک کنند.

 

 

منبع

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *