حمل و نقل در کیش

:: نویسنده: :: تاریخ انتشار :

جزیره زیبای کیش که یکی از قطب‌های گردشگری کشور عزیزمان ایران به شمار می‌رود، سالانه پذیرای نزدیک به ۲ میلیون گردشگر داخلی و خارجی است. این میزان گردشگر در کنار جمعیت ۲۵ هزار نفری جزیره، از راه‌های گوناگونی برای تردد بهره‌مند هستند. یکی از مسائلی که در حوزه حمل و نقل حائز اهمیت است؛ وجود زیرساخت های مناسب است که جزیره کیش این زیرساخت ها را در اختیار دارد.

حمل و نقل شهری در کیش 

جزیره کیش جزیره ای سبز است که سیستم حمل و نقل آن با ۹۲ درصد رضایت مندی جایگاه مناسبی را در ارائه خدمات به گردشگران دارد. شبكه حمل و نقل شهری کیش با انواع راهها و معابر، پوشش گسترده ای را در سطح جزیره ایجاد كرده است. خدمات حمل و نقل عمومی توسط دو نوع تاكسی خطی (زرد) و تاكسی تلفنی (سفید) و مینی بوس، ارائه میشود.

تاکسی در کیش: در جزیره زیبای کیش تاکسی‌های سفیدرنگ به عنوان تاکسی‌های تلفنی یا دربستی و تاکسی‌های زردرنگ به عنوان تاکسی‌های خطی استفاده می‌شوند. چندین شرکت تاکسیرانی در کیش مشغول به فعالیت هستند و گردشگران در هر نقطه‌ای از جزیره و در هر زمان با تماس با یکی از مراکز تاکسیرانی کیش درخواست تاکسی می کنند.

مینی بوس در کیش: مینی‌بوس‌ها یکی درگیر از وسایل نقلیه عمومی در جزیره کیش هستند. مینی‌بوس‌های کیش از دو خط مجزا در جزیره تشکیل شده اند: خط یک مینی‌بوسرانی از ۱۳ ایستگاه و خط دو مینی‌بوسرانی از ۴۲ ایستگاه بهره‌مند است.

تاکسی لندن در کیش: همچنین از سال ۱۳۹۴ در حدود ۳۰ خودرو که به تاکسی لندن یا تاکسی انگلیسی (black taxi) معروف هستند به جزیره کیش وارد شده است. تاکسی لندن کیش در بین گردشگران به دلیل زیبایی ظاهری و همچنین آرامش و راحتی در طی سفر با این خودرو طرفداران خاص خود را دارد. این خودروها مجهز به به سیستم الکترونیکی هستند که بسیار حائز اهمیت بوده و موجب آرامش مسافرین می شود. تاکسی لندن همچنین امکان سوار شدن معلولین و سالمندان با ویلچر را هم فراهم کرده است. 

اجاره خودرو در کیش: طی سالهای اخیر، با پیشرفت و توسعه زیرساختهای جزیره زیبای کیش و همین‌طور تبدیل شدن جزیره به یکی از قطب‌های گردشگری کشور، تعداد زیادی شرکت‌های اجاره خودرو در سطح جزیره کیش تأسیس شده اند که با اجاره انواع خودرو (با راننده و بدون راننده)، در بازه های قیمتی متنوع، مشتریان و علاقه‌مندان زیادی، اعم از شهروندان و گردشگران، پیدا کرده‌اند.

جاده جهان در کیش: یكی از مهمترین طرحهای توسعه زیرساخت‌‌های حمل و نقل درون شهری جزیره کیش، پروژه رینگ (بزرگراه خلیج فارس یا جاده جهان) می باشد که به دور جزیره کشیده شده است. رینگ سبز کیش یک محور شریانی ۴۵ کیلومتری است در جزیره کیش که ۷۵ متر پهنای آن بوده و با رفوژ میانی ۱۱ متری و سواره روهای تندرو و کندرو و مسیرهای پیاده رو و دوچرخه رو و نوارهای سبز حاشیه ای هماهنگ با شکل جزیره کیش و کاربریهای زمینی های جزیره جانمایی شده است.

 

 

حمل و نقل برون شهری در کیش

حمل و نقل هوایی کیش: فرودگاه بین المللی كیش یكی از فعالترین و اقتصادی ترین فرودگاههای ایران و چهارمین فرودگاه كشور از نظر حجم عملیات پروازی و تردد مسافرین میباشد. در فرودگاه کیش روزانه ده‌ها پرواز داخلی و بین المللی انجام می‌شود. از فرودگاه کیش به ۱۵ مسیر داخلی، شامل تهران، ۱۲ مركز استان و ۲ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی كشور، پروازهای منظمی انجام میشود. بعلاوه اقدامات توسعه ای در خصوص افزایش مسیرهای داخلی مد نظر قرار گرفته است. همچنین این فرودگاه، جزیره كیش را از طریق مسیرهای بین المللی دبی، ترکیه، عراق و سایر کشورهای منطقه به شبكه گسترده حمل و نقل جهانی پیوند میدهد. برخی از نمایندگیهای ایرلاینها در فرودگاه کیش عبارتند از: هواپیمایی آسمان، هواپیمایی آریا، هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی ارم، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی کیش، هواپیمایی ساها، هواپیمایی تابان، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی نفت ایر و هواپیمایی کاسپین. مسافران در جزیره کیش برای تهیه بلیت می توانند به آژانسهای هواپیمایی جزیره کیش مراجعه کنند.

حمل و نقل دریایی کیش: دسترسی به جزیره زیبای کیش از مسیر دریا، از سه مسیر امکان پذیر است:

الف – بندرلنگه به جزیره کیش

ب- بندرچارک به جزیره  کیش

ج-بندرآفتاب به جزیره کیش

بندرگاه كیش ظرفیت سالانه ۵/۳ میلیون تن انبارداری و باراندازی كالا، قابلیت پذیرش ۷۳۰ هزار مسافر ورودی و خروجی در سال را دارا است. پایانه جدید مسافری بندرگاه تجاری كیش با سطح اشغال ۷۵۰۰ متر مربع و مساحت بنایی در حدود ۱۲۰۰۰ مترمربع و ظرفیت پذیرش روزانه ۳۵۰۰ مسافر، در ۳ طبقه، شامل فضاهای اداری، سالن VIP ، بانک، باجه های فروش بلیط، گمرک، رستوران، فضاهای فروشگاهی و رفاهی متعدد، سالن های انتظار، سیستم های تهویه مطبوع کاملاً هوشمند و پیشرفته و سیستم های ایمنی و امنیتی است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *